Jak dobrać uprząż wspinaczkową?

Uprząż wspinaczkowa to podstawowy element każdego wspinacza. Pytanie jednak pojawia się dość zasadnicze a mianowicie w zasadzie czym się kierować podczas wyboru odpowiedniej uprzęży wspinaczkowej?

Preferencje wspinaczkowe – najważniejsza sprawa

Zasadniczo na początku trzeba określić, do czego w ogóle taka uprząż wspinaczkowa ma służyć. Czy będzie ona bardziej przeznaczona do pracy na ściance wspinaczkowej, w skałach, górach czy może podczas wspinaczki wysokogórskiej zimą? Zasadniczo uprzęże będą się tutaj czasem dość mocno różniły – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/uprz.html.

Generalnie jeśli plan jest taki, żeby nauczyć się wspinać na ściance i okresowo wyruszać w skały, potrzebna będzie dość standardowa uprząż. Jednak jeśli pojawia się temat wysokich gór zimą, to jednak warto zastanowić się nad drugą uprzężą – będzie ona bardziej przystosowana do trudnych warunków oraz do tego, że zimą mamy na sobie kilka warstw ubrania.

Płeć

No właśnie – jest to całkiem istotna kwestia. Kobiety czasem decydują się na męską nie biorąc pod uwagę, że niestety taka uprząż nie będzie dopasowana do ich anatomii. Podobnie jest z dziećmi – dla nich także przeznaczone są nieco inne uprzęże.

Rozmiar

Istnieje coś takiego jak uprząż jednorozmiarowa i niektórzy sobie ją chwalą. Niemniej jednak nie sprawdzi się ona w przypadku naprawdę szczupłych albo otyłych osób. Pamiętajmy, że to, czy uprząż mocno trzyma w udach i talii jest absolutną podstawą bezpieczeństwa. Jeśli zatem uprzęży nie da się wyregulować tak, aby pasowała ona do talii i ud, kompletnie nie należy się na nią decydować!

Osobiste preferencje

Na koniec oczywiście trzeba wziąć pod uwagę osobiste preferencje. Niektóre modele uprzęży mają przykładowo szersze pasy przy udach i talii, niektóre są dodatkowo wyściełane różnym materiałem. Ponadto uprzęże różnią się także między sobą ilością szpejarek itp. To już oczywiście potem przychodzi z doświadczeniem, jednak warto mieć na uwadze to, aby także zawsze patrzeć na to, czy w czymś czujemy się bardziej komfortowo, czy coś bardziej nam nie pasuje.

« (Previous Post)


Comments are Closed

© 2023: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress