Jaki czekan dla początkujących?

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką powinny postawić na wysokiej jakości sprzęt, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą kupić porządny czekan wspinaczkowy, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, na jaki sprzęt postawić i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Czym tak naprawdę jest czekan?

Czekan wspinaczkowy jest bardzo wszechstronnym sprzętem, który ma szerokie zastosowanie. Profesjonalne narzędzia doskonale sprawdzą się nie tylko podczas zimowych wędrówek po górach, ale również podczas wspinaczki na dość wymagającym terenie. Poprzez umiejętne jego wbicie można uzyskać dodatkowy punkt oparcia, dzięki czemu poszczególne kroki są pewniejsze i bezpieczniejsze. Czekany wykorzystywane są także do wykuwania stopni w bryłach lodu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest pokonać wymagające przeszkody. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że czekany pełnią rolę awaryjnego hamulca w nagłych sytuacjach.

Jaki czekan wybrać dla osoby początkujące?

Na rynku dostępne są długie i krótkie czekany, dlatego też osoby początkujące mogą mieć duży problem, aby wybrać ten najlepszy. Na półkach sklepowych można znaleźć modele wygięte, jak i również proste. Osoby, które nie czują się na siłach, aby wybrać odpowiedni model powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na stylisko. Mowa tutaj o tej części, która pełni funkcję trzonka. Godne uwagi są czekany wykonane ze stopów aluminium – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html. Najbardziej wymagające osoby, mogą postawić na modele wykonane z włókien węglowych. Dla amatorów wspinaczki przeznaczone są modele z dość pokręconą stylistyką.

Na jaki grot postawić?

Dolną część stylistyki wieńczy zazwyczaj grot, dlatego też warto zwrócić na niego uwagę. Zaostrzona końcówka wbita w śnieg zapewnia większą stabilność. Element ten jest niesłychanie przydatny podczas awaryjnego hamowania. Jeszcze kilka lat temu rzadko kiedy można było spotkać czekany bez grota. W dzisiejszych czasach sytuacja odwróciła się o 180 stopni, dlatego też każdy czekan wyposażony jest w solidny grot.


Comments are Closed

© 2023: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress