Stuptuty – ochraniacze na buty i nogawki

Błoto, śnieg, deszcz – w takich warunkach również można poświęcić się swoim pasjom turystycznym. Specjalistyczne sklepy sportowe oferują szeroką gamę akcesoriów do trekingu począwszy od obuwia, a kończąc na latarkach. Znajdziemy w nich wszystko, co podniesie komfort uprawiania naszej pasji. Niezależnie od pory roku warto nabyć odzież trekingową oraz dobre stuptuty na buty, czyli sprytne ochraniacze.

Stuptuty – co to właściwie takiego?

Może nazwa brzmi nieco oryginalnie, bo gdybyśmy użyli sformułowania: ochraniacze na spodnie i buty, to już zdecydowanie byłoby nam łatwiej. Nazwa pochodzi od francuskiego zwrotu, który oznacza dokładnie „zatrzymać wszystko” i o to też w tym wszystkim chodzi. Znajdziemy różne warianty tych wygodnych ochraniaczy. Różnią się długością, jakością materiału, z którego zostały wykonane, użyciem membrany, rodzajem zapinania, ale wszystkie mają służyć temu samemu celowi. Materiały użyte do produkcji stuptutów, muszą być wytrzymałe i wodoodporne, ale będzie mile widziane, gdy będę również oddychały i zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Zdecydowanie uzależnione jest to od ceny. Im wyższa, tym bardziej możemy liczyć na wyjątkowy model z membraną i innymi udogodnieniami.

Prosto, szybko i wygodnie

Stutputy na nogawki i buty chronią stopę oraz spodnie. Nie dostanie się tam śnieg, woda, błoto, a odzież jest zabezpieczona także od mechanicznych uszkodzeń. Wykonane są z elastycznej, wodoodpornej i wytrzymałej tkaniny, która łatwo dopasowuje się do kształtu łydki. Od góry zwykle zabezpieczone są elastyczną gumką zakończoną stoperem, a na dole stuptuty posiadają zaczep na sznurówki. Z przodu zapinane na zamek dodatkowo wzmocniony rzepem. Duża część modeli posiada także regulowany pasek pod podeszwę buta, a bywa również, że odblaskowe elementy zwiększające nasze bezpieczeństwo.


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress