Jakie mądrze kupować buty górskie?

Co roku, setki tysięcy Polaków ruszają na górskie szlaki. Niestety, część z nich jest kompletnie nieprzygotowana na wymagające wędrówki. Chodzenie po Tatrach czy Sudetów to nie jest to samo, co spacer po Krupówkach. Ruszając na szlak, koniecznie trzeba założyć buty górskie. W tym artykule wyjaśnimy, na co trzeba zwrócić uwagę przy ich kupnie.

Idealne obuwie na górskie wędrówki

Pierwszym aspektem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zakupie butów górskich, jest przede wszystkim jakość wykonania obuwia. Materiały użyte przy produkcji butów powinny być solidne i dobrze spasowane. Od razu możemy zdyskwalifikować produkty, przy których tworzeniu wykorzystano cieniutkie tkaniny. Cienkie podeszwy również powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym. Szlak górski jest bowiem nierówny i zawsze znajdziemy na nim kamienie. Chyba nie chcemy czuć każdego z nich pod stopami.

Najważniejsze cechy butów górskich

Pamiętajmy także o tym, że górskie obuwie powinno sięgać za kostkę. Dzięki niemu, nie skręcimy sobie nogi tak łatwo w razie potknięcia. Ogromne znaczenie ma także nieprzemakalność. Chodzenie po górach oznacza wędrówki w deszczu, błocie i śniegu oraz brodzenie w wielkich kałużach i strumieniach. Niestety, przepuszczalność butów z czasem wzrasta, dlatego należy je poddawać impregnacji odpowiednimi środkami.

Dlaczego obuwie musi być dopasowane?

Buty górskie muszą również gwarantować nam absolutny komfort. Kupowanie o numer lub za małych lub za dużych butów, „bo fajnie wyglądają”, jest głupotą. Niedopasowane buty będą nas obcierać, co przyczyni się do bólu i uszkodzeń naskórka oraz powstania pęcherzy. W za dużym bucie noga będzie „uciekać”, co może przyczynić się do jej skręcenia.

Wybierz mądrze!

Przedstawione argumenty pokazują, dlaczego odpowiednie dobranie butów górskich jest takie ważne. Owszem, takie obuwie może nam się nie podobać, jednak są rzeczy ważniejsze niż nasze naruszone poczucie estetyki.


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress