Namiot – jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze?

Wyposażenie turystyczne obejmuje obecnie niezwykle szeroki wachlarz sprzętów, używanych zarówno w trakcie dalekich pieszych wypraw, jak i stosunkowo łatwych dla turysty wypadów na weekend. Nieodzownym elementem każdego z wymienionych sposobów spędzania wolnego czasu jest zapewnienie odpowiedniego miejsca, pozwalającego na wypoczynek i sen. Osoby, które chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku, często wybierają w tym celu namioty. Obecnie sprzęt ten jest stosunkowo łatwo dostępny, a jego ceny – niezbyt wygórowane. Jak jednak dobrać model, który będzie idealnie pasował do naszych celów?

Namioty – podstawowe rodzaje i ich zastosowanie

Podstawowym typem sprzętu tego rodzaju jest namiot turystyczny. Jest on używany zwykle przez osoby, wyjeżdżające na kemping – ma zapewnić komfortowy pobyt w stosunkowo uporządkowanym i dostosowanym do celów wczasowicza otoczeniu. Podstawową jego zaletą jest niska cena. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w parze z nią idzie niestety często niezbyt duża odporność na czynniki środowiskowe, chociaż oczywiście namioty tego typu są zwykle wodoodporne: https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/namioty.html.

Modele ekspedycyjne i trekkingowe są przydatne podczas dalszych wędrówek po górskich szlakach i bezdrożach. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość na warunki atmosferyczne (nie tylko deszcz, lecz również porywisty wiatr czy śnieg), niski ciężar oraz świetna wentylacja. Namiot tego typu ma być schronieniem podczas długich wypraw, niekiedy w ekstremalnych warunkach pogodowych, zapewniającym bezpieczeństwo zarówno dla wędrowców, jak i dla ich sprzętu.

Podstawowe kryteria wyboru sprzętu

Już sam cel wyjazdu powinien więc determinować w dużej mierze nasz wybór. Podczas urlopu, spędzonego na polu biwakowym w popularnej miejscowości nad morzem czy na Mazurach, model turystyczny powinien znakomicie się sprawdzić, podczas gdy osoby, wybierające się w rejony świata, w których przez dłuższy czas będą zdane na siebie i swój ekwipunek, powinny zaopatrzyć się w namioty o znacznie trwalszej konstrukcji, mogące służyć przez długi czas jako schronienie.

Równie ważna jest wielkość namiotu. Należy podczas wyboru kierować się zarówno ilością użytkowników, którzy będą w nim nocować, jak i ich potrzebami. W handlu można spotkać obecnie namioty z różnorodnymi udogodnieniami, ułatwiającymi pobyt wielu osób – na przykład modele z większą ilością wejść. Należy pamiętać, że wnętrze pomieścić ma nie tylko nas i naszych towarzyszy, lecz również bagaż. Warto oczywiście brać też pod uwagę wzrost uczestników wyjazdu i dobierać wielkość namiotu również pod tym kątem – zapewni to nam pełen komfort snu i wypoczynku.


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress