Jak przygotować się, gdy chcemy pochodzić po górach zimą?

Wiele osób uwielbia chodzić po górach w okresie zimowym, ponieważ wtedy można podziwiać piękne krajobrazy oraz wejście na poszczególne szczyty sprawia jeszcze więcej radości niż latem. Góry są bardzo niebezpieczne w tym okresie, dlatego przed rozpoczęciem wyprawy na dany szczyt musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale również dobrze się ubrać, aby nie zmarznąć podczas długiego pobytu w dość niskiej temperaturze. Przyda się także sprzęt, który sprawi, że będziemy mogli bardziej bezpiecznie pokonywać poszczególne odcinki trasy, które sobie wyznaczyliśmy. 

O czym pamiętać, gdy wybieramy się w góry zimą?

 Podczas pieszych wycieczek w górach musimy mieć plecak, gdzie spakujemy jedzenie, sprzęt, czy termos, dzięki czemu będziemy mogli napić się na przykład ciepłej herbaty.  W momencie, gdy będzie bardzo niska temperatura to należy wziąć ze sobą produkty takie jak czekolada, które można spożyć w takich warunkach.  Należy także wziąć odpowiedni sprzęt, dzięki któremu będziemy bardziej bezpieczni. Może nam się przydać czekan lub raki. Raczej też warto mieć ze sobą latarkę najlepiej czołową, ponieważ w okresie zimowym ciemno robi się o wiele szybciej. Należy mieć ze sobą również telefon komórkowy, aby można było w razie czego wezwać pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Można także wziąć ze sobą mapę i kompas, przez co w razie wątpliwości, gdzie iść możemy odszukać najlepszą trasę dla nas. 

Dlaczego warto w góry wziąć ze sobą chustę buff?

Wiadomo, że powinniśmy kupić sobie odpowiednie buty, dzięki którym zmniejszymy ryzyko jakiegokolwiek poślizgnięcia, ale też powinny być one odpowiednio ocieplone.  Odpowiedni ubiór sprawi, że będziemy mogli na spokojnie skupić się na wspinaczce na dany szczyt. Warto założyć bieliznę termiczną oraz ciepłe skarpetki. Najlepiej ubierać się na pieszą wędrówkę zimą kilku warstwowo.  Najlepiej założyć jakiś ciepły polar lub sweter, który naprawdę zapewni nam odpowiednią ilość ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest to, aby najbardziej zewnętrzna warstwa naszego ubioru składała się z kurtki przeciwdeszczowej oraz spodni przeciwdeszczowych. Powinniśmy zabezpieczyć naszą każdą części ciała przed zimnem, dlatego warto założyć również komin buff, dzięki któremu możemy ochronić swoją szyję. Chusta buff od Polar Sport to dobry pomysł, aby ją mieć, ponieważ można nią uchronić kilka część ciała składając ją w odpowiedni sposób. Warto także zabrać ze sobą dodatkowe skarpetki, czy jakaś bluzkę, która pozwoli nam większy komfort termiczny, gdy będzie nam za zimno w ubraniu wcześniej przygotowanym. 


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress