Kask górski – sposób na większe bezpieczeństwo wspinaczki

Kask do wspinaczki górskiej i skałkowej to element wyposażenia, o którym często zapominamy. Na kursach wspinaczkowych mają je wszyscy uczestnicy, jednak podczas samodzielnych wypraw większość osób z nich rezygnuje. Tymczasem to właśnie kask może się być, pokazać kluczowym elementem troski o własne bezpieczeństwo. Jaki wybrać i kiedy warto się na niego zdecydować?

Kask górski – podstawowy sposób na ochronę głowy

Coraz więcej osób jeżdżących na rowerze lub rolkach zdaje sobie sprawę ze znaczenia odpowiedniego kasku. Niestety, w przypadku wspinaczy świadomość ta wydaje się w dalszym ciągu zdecydowanie zbyt niska. Tymczasem zagrożenia podczas wspinaczki nie są mniejsze. Spadające kamienie, możliwość uderzenia o twardą skałę w momencie odpadnięcia od ściany wiążę się z ogromnym ryzykiem obrażeń głowy. Odpowiednio dobrany kask górski może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko.

Dobrze dobrany nie stanowi utrudnienia ani nadmiernie nie obciąża, zapewnia za to ochronę przed zranieniem i amortyzuje podczas upadku. Przyda się zarówno wspinaczom skałkowym, podczas wycieczek górskich jak i w czasie wypraw na via ferraty.

kask górski

Jaki rodzaj kasku wybrać?

Wybór kasku dla wspinacza powinien ograniczać się do modeli zgodnych ze specyfikacjami wymaganymi dla tego typu sprzętu. Produkt niezgodny z normami dla asekuracyjnego sprzętu górskiego nie daje żadnych gwarancji bezpieczeństwa.

Kolejnym ważnym elementem jest dobór rozmiaru – kask musi pewnie trzymać się na głowie. Warto wybrać model z regulowanym obwodem i solidnym paskiem pod brodą. Na rynku dostępne są kaski wykonane z wytrzymałej pianki lub kaski hybrydowe, w których skorupa wykonana jest z tworzywa o nazwie ABS, a pianka stanowi warstwę wewnętrzną. Akcesoria piankowe są lżejsze, podczas gdy kaski hybrydowe zapewniają dodatkową wytrzymałość. Trzeba również pamiętać, że kask powinien zapewniać odpowiednia cyrkulacje powietrza, konieczne są więc otwory wentylacyjne. Dzięki nim noszenie kasku ni jest uciążliwe nawet w upalne dni. Wybór konkretnego modelu zależy głównie od osobistych preferencji wspinacza. Z pewnością warto poświęcić nieco czasu na  znalezienie najwygodniejszego.   


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress