Narciarstwo skiturowe

Żyjąc w Polsce mamy to szczęście, że klimat, który panuje w naszym kraju, umożliwia uprawianie sportów zarówno letnich, jak i zimowych. Trzeba tutaj powiedzieć, że mamy bardzo dużo fajnych terenów do uprawiania różnego rodzaju sportów. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne jest uprawianie narciarstwa skiturowego. Opowiedzmy sobie trochę, czym jest narciarstwo skiturowe oraz czym charakteryzują się narty skiturowe, które są oczywiście najważniejszym elementem wyposażenia w tej dziedzinie sportu.

Co to jest narciarstwo skiturowe?

Narciarstwo skiturowe różni się znacząco od narciarstwa alpejskiego, rozumianego w ten sposób, że jeździmy trasami zjazdowymi wcześniej przygotowanymi, a na szczyt stoku docieramy kolejką lub wyciągiem. Dzięki tak przygotowanej infrastrukturze możemy dość intensywnie zjeżdżać. Możemy powiedzieć, że narciarstwo skiturowe jest to powrót do korzeni, czyli do czasów, kiedy infrastruktura narciarska w zasadzie albo nie została jeszcze wymyślona i zaprojektowana, albo nie była zbudowana. Innymi słowy, narciarstwo skiturowe umożliwia nam zjeżdżanie z wysokich wzniesień, ale również dzięki nartom skiturowym prosto z Polar Sportu możemy poruszać się po płaskim terenie, w zbliżony sposób jak podczas uprawiania narciarstwa biegowego. Jednocześnie dzięki nartom takim, możemy o własnych siłach pod wzniesienia podchodzić. Narciarstwo skiturowe jest uprawiane w zasadzie tylko i wyłącznie poza różnego rodzaju wytyczonymi szlakami, a już na pewno poza ratrakowanymi stokami.

Co to są narty skiturowe?

Narty skiturowe są to narty, które z wyglądu bardzo przypominają narty zjazdowe, jednak wiązania tych nart umożliwiają jednakowo sztywne przypięcie nogi narciarza wraz z butem do narty, pozwala na zjeżdżanie oraz umożliwiają oswobodzenie pięty, dzięki czemu możemy na tych nartach dość sprawnie biegać oraz podchodzi pod wzniesienia. Narty wyposażone są również w tak zwane foki. Jest to swego rodzaju nakładka materiałowa na nartę, którą zakłada się od niej od spodu. Jej struktura jest taka, że możemy nartę swobodnie przesuwać do przodu, ale narta nie może się zsuwać do tyłu, co umożliwia nam podchodzenie.


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress