Bezpieczna wspinaczka górska

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że wspinaczka górska jest taką dyscypliną, która zapewnia ogromny przypływ adrenaliny. Tak, to sport, który daje ogrom możliwości. Aczkolwiek, nie można zapomnieć o niebezpieczeństwach, jakie ten sport niesie ze sobą. Każda osoba, która chce spróbować swoich sił w tym sporcie lub już od dawna to robi, musi wiedzieć czym jest lonża wspinaczkowa i na jakiej podstawie wybiera się ją w sklepie.

Certyfikowana lonża wspinaczkowa

Jest to element, który mus spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Każda lonża musi mieć certyfikaty zgodne z normą EN 958. To atest, który gwarantuje bezpieczeństwo. Tego typu produkty zawsze zostają w pierwszej kolejności sprawdzone w ekstremalnych warunkach, zanim zostaną dopuszczone do użytku. Tym bardziej, że trzeba liczyć się z tym, iż lonża podczas pokonywania trasy będzie wiele razy przepinana z miejsca na miejsce. Chyba można śmiało powiedzieć, że tą wielokrotność liczy się w setkach, jak nie w tysiącach, jeżeli ma się do pokonania naprawdę trudną trasę.

Via ferraty nie są lekkie. Są tam przygotowane karabińczyki, ale należy mieć pewność, że te z lonży nadal będą tak sprawnie działać – nie tylko podczas wejścia, ale również zejścia.

Absorber w lonży

Jeden z najważniejszych elementów lonży – absorber energii. ZAWSZE musi on zostać dopasowany zgodnie z wagą użytkownika. Sam absorber musi posiadać także certyfikat, który jest zgodny z normą EN 958:2016. Absorbery dedykowane są dla osób o wadze między 40 a 120 kg.

Czy to oznacza, że małe dzieci oraz osoby powyżej 120 kg nie mogą myśleć o wspinaczce? Oczywiście, że nie. Oni to muszą mieć indywidualnie dopasowane lonże – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/prace-wysoko/lon.html, w skład których będzie wchodził absorber dopasowany do wagi, a także wzrostu użytkownika. Tylko dzięki temu można mieć pewność, że w odpowiednim momencie absorber będzie w stanie rozerwać się, zapobiegając gwałtownemu szarpnięciu na wysokości.

W skład lonży mogą wejść dwa typy absorberów: płytkowe oraz taśmowe.W ich skład zawsze wchodzą metki, które informują o konieczności wymiany.


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress