Czym są buty trekkingowe?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z turystyką pieszą, jednym z pierwszych wyzwań, przed jakimi staniesz, będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak wybrać buty trekkingowe. W tym miejscu wiele osób może popełnić rażące błędy, które dodatkowo zepsują wrażenia z wycieczki lub mogą zniechęcić do wędrówki.

Niektórzy początkujący wędrowcy lekceważą bezpieczeństwo, wybierając zbyt tanią wersję butów, która po miesiącu użytkowania zamienia się w kupę śmieci. Inni, przeciwnie, wybierają model modny, ich zdaniem najmocniejszy, ale w końcu i tak zostaje w szafie. Powodem takich wpadek jest to, że nie są to buty, których naprawdę potrzebowali.

Czym są buty trekkingowe?

W przypadku codziennego obuwia miejskiego głównym kryterium jest często nie tyle wygoda, ile styl. Jednak dobrze znane stylowe buty nie zawsze poradzą sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą trekking — błoto, ostre skały, śliskie kamienie, długotrwałe opady deszczu.

Istnieje specjalnie zaprojektowane do tego celu obuwie — buty trekkingowe. Mają one za zadanie chronić stopy w każdych warunkach pogodowych i w terenie o różnym stopniu trudności, dlatego muszą być jak najwygodniejsze. Takie buty są wykonane ze specjalnych materiałów, często mają wodoodporną membranę i podeszwę odporną na ścieranie. Buty trekkingowe są dostępne w różnych stylach — buty, trampki, sandały. Różnią się one pod względem zastosowanych materiałów i technologii. Wybór konkretnego modelu zależy od wielu czynników: wysokości nad poziomem morza w górach, czasu trwania wycieczki, pory roku, warunków pogodowych, wagi plecaka.

Określ, do jakich celów potrzebujesz butów

Każdy z nas ma inne możliwości i różne cele, które sobie stawia. Dla niektórych wejście na górę jest wydarzeniem, a dla doświadczonych wędrowców — czymś zwyczajnym. Jedni lubią krótkie wędrówki bez ciężkiego plecaka, inni nie wyobrażają sobie życia bez długich wypraw na krańce świata. Ponadto każdy z nas inaczej rozumie pojęcie komfortu. Niektórym wygodnie jest w solidnych skórzanych butach, innym tylko w sandałach.

Aby wybrać odpowiednie buty trekkingowe, należy jasno określić swoje cele – www.polarsport.pl/buty/buty-trekking.html.


Comments are Closed

© 2024: Cztery żywioły - zapiski niespokojnego wędrowca | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress